Wiecie, jaki klub piłkarski był pierwszy i gdzie został założony? Wywodzi się on z…

… miasta na północy Anglii z obszaru Południowego Yorkshire. Miasto nazywa się Sheffield, w którym to w 1857 roku założono klub, który uznany został za pierwszy i najstarszy na świecie. Sheffield Football Club – tak brzmi oficjalna i pełna nazwa stowarzyszenia piłkarskiego. Ludzie, którzy założyli w Sheffield klub piłkarski opracowali własny zestaw zasad i wytycznych dotyczących gry w futbol, które później stały się podstawą nowoczesnej gry w piłkę.

W 1866 roku Sheffield FC rozegrał swój pierwszy oficjalny mecz w piłkę nożną, historycznym rywalem była drużyna London City, a miejscem rozgrywki Battersea Park. Z Sheffield wywodził się niejaki Sir Charles Clegg, który wziął udział w pierwszym międzypaństwowym meczu pomiędzy „Synami Albionu”, a Szkocją.

Drużyna Sheffield w 1890 roku.

Klub z Sheffield uczestniczył także w derbach, które są uznawane za najstarsze na świecie. Nazywane były potocznie „Rules derby”, a przeciwnikiem był zespół Hallam FC. Według bogatej historii klubu z Południowego Yorkshire, drużyna Sheffield co jakiś czas zmieniała swój stadion. Pierwotnie rozgrywała swoje mecze obiekcie Bramall Lane, by następnie przenieść się na Hillsborough Park i Don Valley Stadium. Ostatecznie klub „zakotwiczył” na obrzeżach Sheffield w miasteczku Dronfield, należącego do okręgu Derbyshire, gdzie znalazł swój „dom”.

Klub nie od parady nosi przydomek „The Ancients”, czyli Starożytni. Klubowa historia zamyka się na chwile obecną w okresie 158 lat, na przestrzeni których ekipa z Sheffield zapisała niejedną, piękną kartę w klubowej piłce angielskiej. W 2007 roku Sheffield FC obchodził okrągłą 150 rocznicę swojego istnienia, która była obchodzona z udziałem Seppa Blattera i innych znanych piłkarskich dygnitarzy.

Warto wspomnieć, że 25 lipca 2009 roku angielski klub gościł w Polsce – pojawił się w Krakowie podczas obchodów 60-lecia piłkarskiego Hutnika Kraków. Na Suchych Stawach rozegrany został mecz pokazowy i była to jak na razie jedyna okazja, by zobaczyć najstarszy klub piłkarski świata w naszym kraju. Hutnicy zwyciężyli 3:1…


Dziś w angielskich ligach grają dwa kluby z tego miasta: Sheffield United F.C. (w League One – 3 liga) i Sheffield Wednesday F.C. (w Championship – 2 liga ). Dlatego też nie rozgrywane są derby, nad czym boleją kibice obydwu klubów. Wierzą, że w ciągu kilku najbliższych lat się to zmieni, bo albo United awansują, albo Wednesday spadną o szczebel niżej. Wtedy też w mieście, które w swojej historii może się pochwalić pięcioma noblistami, znów zapanuje atmosfera piłkarskiego święta.

Stadion Sheffield FC dziś…

Warto w tym miejscu wspomnieć kilka słów o samym mieście, które ma ciekawą historię. Sheffield wydało na świat – o czym wspomniałem wyżej – aż pięciu noblistów, a najbardziej znani to Sir Hans Adolf Krebs (twórca teorii cyklu Krebsa – przyp.aut.) i Sir Harold Kroto (chemik, profesor, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1996 roku za odkrycie fulerenów).

Z Sheffield pochodzi także niewiele młodszy klub Sheffield United F.C. (założony w 1889 roku, mistrz Anglii z 1898 roku, czterokrotny zdobywca Pucharu Anglii), którego zagorzałym fanem jest popularny aktor Sean Bean, który zagrał m.in. w takich filmach jak „Władca Pierścieni”, „Ronin” czy „Anna Karenina”. W ogóle Bean sam pochodzi z Sheffield, gdzie urodził się 17 kwietnia 1959.

Stadion Sheffield United dziś...

Stadion Sheffield United dziś…

Nie samą piłką nożną jednak Sheffield żyje. Drugim najważniejszym (o ile nie pierwszym) sportem dla mieszkańców „Stalowego Miasta” (w Sheffiled w 1912 roku Harry Brearly… wynalazł stal!) jest snooker. Popularnie nazywane także „Miastem skalpeli” Sheffield (ponad połowa światowej produkcji skalpeli pochodzi z Sheffield, gdzie w 1932 roku założono firmę Swann-Morton, znaną w całym medycznym świecie) od 1977 roku jest gospodarzem mistrzostw świata w snookerze, które odbywają się każdego roku. Ta elegancka dyscyplina jest niemalże całkowicie zdominowana przez obywateli Wielkiej Brytanii, ale co ciekawe, żaden mistrz świata nie pochodzi z Sheffield.

 

Tomasz Gawędzki

FreshMail.pl